Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

a group of students sold 84 candles in 4 hours. At what unit rate were the candles being sold

Respuesta :

TooNashty
TooNashty TooNashty
  • 02-11-2016
The candies are being sold at a rate of 21 candies per hour
Answer Link
763609720
763609720 763609720
  • 02-11-2016
21 candles per hour
84/4=21
Answer Link

Otras preguntas

If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
How many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 22 miles per gallon?
What is 0.05 percent of 6.5?
Which of the allies suffered the greatest losses on D-Day
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
how do day and nightat uranus's equator change asthe uranus revolves around the sun?
A tree was chopped down and cut up in a local forest.The tree changed in shape.What kind of change took place?A.chemical changeB.physical change C.phase changeD
How many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 22 miles per gallon?
What were some events/things that caused the Great Depression?