Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

HURRY PLS How can one use the the organization of the content in Bike Safety to better understand it's message? A. The headings and bullet points help organize
Which gas would most likely be found in the greatest amount in the bubbles?
Bonjour en fracais je dois ecrire un article d'encyclopedie sur un theme que je defend ou accuse mais je ne sais pas quoi choisir comme sujet pouvez vous m'aide
what help improved farming in the manor
Where does a dentist complete normal dental procedures? a. in the darkroom b. in the operatory c. in the contaminated area d. in the reception area
Which is the best definition of literal language? A. words used in ways to affect the feelings or emotions of others B. words used in ways to make others chan
Which factor has most likely affected the high fertility rate in Africa? A. Good medical care B. Strong economy C. Lack of education D. More birth c
what kind of system is the set of equations? -3x-3y=1 5x+2y=9
250 as a fraction or a mixed number in simplest form
A farmer has a square plot with an area of 1383.84 m². Determine the amount of fencing needed to fence in the plot of land.