asrodriguez410
asrodriguez410 asrodriguez410
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen donuts cost $2.99. To the nearest cent, what is the cost of 1 donut?

Respuesta :

cartertownsend44 cartertownsend44
  • 01-03-2021

Answer

25 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
rodriguesnatalie24
rodriguesnatalie24 rodriguesnatalie24
  • 02-03-2021

Answer:

that person is correct, each donut is only .25 cents because every 4 donuts are $1, multiply 4 by 3 and you get 12, 12=dozen. Since the total price is $3 it makes sense that each donut in .25 cents and every 4 donuts $1

HOPE THIS HELPS AND HOPE THIS MAKES SENSE!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

write the ratio 6 ft to 4yd as a fraction in simplest form.
Select the product of (7x - 2)(7x + 7).
how does art inspire some people
how does art inspire some people
9 to the x-5 power=27
Is this a good thesis statement for my essay? The Earth has many life-threatening problems caused by humans. One of these problems is the over-consumption of w
Help me on this question plz plz
The Middle Colonies were most known for its what of different religions?
the ratio of boys to girls at the movie is 4:7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
Create the shortest poem ever in world history. This you do, your name could be on the Guiness World Records!