jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Who planned the Battle of the cowshed
What best describes the cell theory
What is caused by the increased nitrate levels?
Sean has 20 days to paint as many plays houses and sheds as he is able. The sheds can be painted at a rate of 2.5 per day, and the play houses can be painted at
Help math hw due in the morning
Why does the Corps of Discovery matter in the pages of history?
Las enfermeras __________ muy pacientes. eres sois son
The Peace Treaty of 1766 ended the Native American attacks led by the Ottawa chieftain 1.PONTIAC 2. POCAHONTAS 3.POWHATAN
Does the equation 3(x-2)=3x-2 have one solution, no solution or an infinite number of solutions?
anyone help?????????????