ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

In the late 1600s settlers in the middle colonies were
A family drives 325 miles per day during a road trip write an inequality to find how many days,d the family must drive to travel at least 1300 miles
Which of these terms relates to the executive, judicial, and legislative branches of the federal government?
Wi ch of the following was true about Genral George McCallan
Sharon suspects that her brother's penny is unfair. She flips it 50 times and heads comes up 40 times. Based on these trials, the probability that a flip of thi
Add or remove commas Kline rented two,motorized bikes,when we visited Paris
I need help with both these questions please
How much fluid would a 19 kg dog receive in 10 hours if fluid was given at a rate of 40 mL/kg/day? A. 316.7 mL B. 760 mL C. 31.6 mL D. 76 mL
Dorms are offered at all two year and four year colleges true or false
ILL MARK YOU AS BRAINLIEST, RATE YOU A 5, AND THANK YOU! 70 POINTS!what is the surface area of this rectangular prism? i-ready