braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

Who was Canada's FIRST prime minister.
Why did the goverment ration goods for people to buy?
The copper wire and bulb is connected in a series with 220 V electric supply. Why only an electric bulb glows where as the copper wire remains the same.Give REA
Scientists divide rocks into groups based on_________
Which sentence correctly forms the plural of the letter c?   A.How many c's are in accordion?   B.How many cs'
What is the answer to split 56 in the ratio of 3:4
The function f(t) = −5t 2 + 20t + 60 models the approximate height of an object t seconds after it is launched. How many seconds does it take the object to hit
what is greater 0.7 or 7/9?
what religion did mansa musa of mali help spread
jessicas shoebox is 20 centimeters long and 10 centimeters wide. how many more millimeters is the length of the shoebox than the width