allisonfirooz
allisonfirooz allisonfirooz
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

"bananas cost 89 cents each at the fruit stand.. Isabel has $11.75. how many bananas can she buy?" i forgot how to do this stuff pls help​

Respuesta :

aekiraq
aekiraq aekiraq
  • 04-03-2021

Answer:

She can buy 13 bananas

Step-by-step explanation:

She has 11.75 and each banana costs .89

Start by dividing 11.75/.89 = 13.20

She will be able to buy 13 bananas total since she cannot buy a portion of a banana (0.2) so she will just have some leftover change.

Answer Link
tyty0318 tyty0318
  • 04-03-2021
She’s right it’s 13.20
Answer Link

Otras preguntas

If f(x) is 4x-3 what is (f^-1of) (10)
write an equation that is perpendicular to the line y = 2x + 13?
How would you define psychological realism?
How would you define psychological realism?
which type of gas is filled in lays pack and why?
A graph depicts force versus position. What represents the work done by the force over the given displacement? A. The work done is equal to the product of the m
can u tell me how to solve this promblem 4/7 plus 3/7
2-3 facts about Warsaw Pact
Compute the odds in favor of rolling a sum of 10 in a single roll of two fair dice
An object with mass 60 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -19, -3 > its speed was 3.5 m/s. A single constant force < 220, 320, -120