camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

A 1202-kg car is stopped at a stoplight. Inside, the car has three occupants. The two passengers have a mass of 75 kg each, while the driver has a mass of 105 k
I need help please :))
Differentiate between winter monsoon and summer monsoonin Nepal​
Does anybody know???
12. Identify each pair of angles as alternate interior, alternate exterior, corresponding, consecutive interior, or none of these.
6. Tim and Jude share somemoney in the ratio 3:4. If Tim gets$450. How much did they share?​
Select all the expressions that represent the area of the large, outer rectangle. 5(2+4) 5⋅2+4 5⋅2+5⋅4 5⋅2⋅4 5+2+4 5⋅6
perspex and polythene are two examples of what?​
What effect did mercantilism have on the European economy? It limited the types of goods that could be sold. It created wealth from goods sold to the colonies.
Why was the hydrogen atom able to attach to the oxygen atom but not the chlorine atom???