9514 1404 393
Answer:
 $7
Step-by-step explanation:
Let r and g represent the costs of a rose bush and a geranium, respectively. The given relations are ...
 14r +12g = 206
 g = 2r -5
Using the second equation to substitute for g in the first equation, we have ...
 14r +12(2r -5) = 206
 38r -60 = 206
 38r = 266
 r = 266/38 = 7
The cost of one rose bush is $7.