person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

How many hemispheres are there on the world? a. two b. four c. six d. eight
From what ideals does the United States derive much of its character
When a person has not consumed enough water, blood volume blank and solute concentration in the blood blank?
Another name for the National Socialist Party was
If you bought something in Colorado for $80, you would be charged $2.32 in state sales tax. What is the state sales tax in Colorado?
round all the way 2689
What would be a connotative meaning for the word football? a. an inflatable oval leather ball b. a Sunday afternoon in front of the TV c. a game played on a
Pablo has $4,200 to invest for college. Pablo's goal is to have $5,000 after 4 years. Is this possible if he invests with a rate of return of 6%?
Use mental math to find the unknown number in the equation 12 x b= 480
Which one of the following phrases contains vivid words that create imagery? A. Cotton-like clouds B. Sang a solo C. Traveled far D. Twenty soldiers