salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

Which associations best describe the data in the table? Choose exactly two answers that are correct. Variable A : | 1 | 6 | 4 | 5 | 2 | 4.5 | 5.5 | 4 | 3 |5.5|
simplest from for 0.26
How do societies balance individual and community rights?
What is the surface area of a rectangular prism with a length of 7 cm, a width of 10 cm, and a height of 2 cm?
Kidney stones are mainly formed by which of the following compound ? [A] Sodium chloride[B] Silicates[C] Calcium bicarbonate[D] Calcium Oxalate
why is the start codon improtant
Which choice contains a broad pronoun reference? When you have written a paper, go back. Revising it will result in a more effective presentation. When you have
what was Nixon role in the watergate scandal
The sum of two positive numbers is 5 times their difference. What is the ratio of the larger number to the smaller number
Who says "The course of true love never did run smooth"? A. Lysander B. Demetrius C. Titania D. Bottom