krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

members of an r-selected species characteristically
Which tag is used to add a new line? A. B. C. D.
All animals need ______ to convert energy from food. We get this oxygen from the air that we breathe. In order to get the oxygen into the blood where it can be
What’s we’re u boats
Are hydroxides a type of oxide or are oxides and hydroxides two different things entirely?
Of all of these Southeast Asian countries, which is the most democratic? A) Vietnam B) The Philippines C) Cambodia D) Singapore
The water holding capacity is higher in which soil??​
He is now living with his family…………….a farm. A. at B. in C. on D. from
GUYS CAN SOMEONE PLEASE HELP.... PLEASE I REALLY NEED THIS ASAP! SORRYY :( GOD BLESS TO WHOEVER HELPED:)
Brandon was playing a video game where he scores three points for each treasure he finds. If he found 32 treasures on the first level and 68 on the second, what