VarawofwangelseaJe VarawofwangelseaJe
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

15 oranges were purchased.

Cost per orange: $0.45

c = total cost of oranges

Which equation shows
the total cost of oranges?

Respuesta :

Brik Brik
  • 02-12-2016
c=cost per orange ×no. of oranges purchased
Answer Link

Otras preguntas

Plant and animal cells are both eukaryotic cells that share many organelles and cell structures in common. However, each have unique organelles that perform spe
With a class 1 lever, does mechanical advantage increase or decrease as the fulcrum is moved closer to the load? Explain why. ​
5. Why is the expression “Never...” repeated so many times in the final paragraphs of the excerpt? What effect does this have on the reader? Is there a way in w
If a peregrine falcon dove at its maximum speed for half a mile to catch prey, how many seconds would the dive take? (round your answer to the nearest second. )
Luka and Gabby rent a tandem bike for $25/hr.Which value is the dependent variable? Which is the independent variable? Write an equation to represent the relati
When a car veers off the road such that the left front wheel goes off the pavement into the gravel before the right wheel, what will happen to the car, and why?
does germany have enough renewable energy to sustain power
How did Mohandas Gandhi contribute to the Indian independence movement? A. He convinced British leaders to allow Indians to gradually earn political freedoms. B
Help this is due in 15 mins!
Help this is due in 15 mins!