Nguonitaijajen Nguonitaijajen
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Franko's pizza is selling their pizzas 35% cheaper than usual. if a pizza normally costs $12.00, how much is it now?

Respuesta :

UweZwei UweZwei
  • 04-12-2016
x = $12.00 * (1 - 0.35)
x = $12.00 * 0.65
x = $ 7.80
Answer Link

Otras preguntas

There were 160 Smarties in the candy box yesterday. Today there are only 116 Smarties in the box. What is the percent of decrease?
Please help me answer number 3
hi does any one know how to solve this y=__x+__
What is the volume of this container plz help
If you deposit 900$ in a savings account that pays 6.4% interest what is your balance in the account at the end of three years
What is √7 rounded to the nearest hundredth?
Jane has 6 more than twice the number of pairs of shoes that Mary has. Write an expression for this. Use s as your variable for the shoes.
Sweet Treats sells candy by the pound as shown in the table: Oscar says the unit rate is $3.99 per pound of candy Olivia says the unit rate is 7.98 per pound o
the water was cold_____ the kids still wanted to go for a swim​
rob is saving to buy a new mp3 player. for every $15 he earns babysitting, he saves $8. On Saturday, Rob earned $90 babysitting. how much money did he save?