Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Consider the insoluble compound zinc carbonate , ZnCO3 . The zinc ion also forms a complex with hydroxide ions . Write a balanced net ionic equation to show why
What are the collinear points on line l ?
How does the imagery change from Stanza 1 to Stanza 3?
Help me plz I don’t understand the problem!!!
For his class project, Mike needs to collect samples of algae. In which section of a river is Mike most likely to find algae? A. middle section of the river B.
The magnitude of the gravitational field strength near Earth's surface is represented by
Resolution - What is the resolution of“The Most Dangerous Game"?
HELP PLSSSS Solve the following inequality. Write your answer with no spaces in the inequalities and separated by an and or an or, which ever is appropriate. 3x
Which type of symbiotic interaction is described below? is a symbiotic interaction in which one species benefits from the relationship, while the other is not a
Evelyn bought 8.4 gallons of gas for $23.94. Which equation can be used to determine the price of each gallon of gas? 8.4x = 23.94