rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

how many times does 96 go into 195
Who traveled to Japan in 1852, setting up two trading posts and opening the country to trade with the West? A. Otto von Bismarck B. Simón Bolívar C. Thomas Jeff
The reason water sticks to the inside of a graduated cylinder like the image below is because of _____. Meniscus Select one: a. adhesion b. cohesion c. polar mo
How do you solve the answer to this -6(-3)(-2)
What were three of the provisions of the Compromise of 1850?
During the early stages of meiosis, two chromosomes in a homologous pair may exchange segments, producing genetic variation in sex cells. This process of exchan
Show that 5/6 - 3/4 = 1/12
What is 10/9 closest to 0,1/2, or 1 and why
what is 28/50 as a decimal
You have 44 text messages in your inbox. Your inbox is 88% full. How many messages can your cell phone hold?