friends1969 friends1969
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If 400 g of chocolate sells for $12,
"how much is the cost per kilogram?

Respuesta :

lucgkhjhk lucgkhjhk
  • 04-08-2021

Answer:

30$

Step-by-step explanation:

12/400=0.03$ cost per g

1 kg = 1000 g

price per kg = 0.03*1000=30$

Answer Link

Otras preguntas

What is the percent by mass of 150g of KNO3 dissolved in 400g of solution?
9.6.PS-14 A water sprinkler sends water out in a circular pattern. How many feet away from the sprinkler can it spread water if the area formed by the water
Answer the question please
11. What hemisphere is shown by section A? a. Northern Hemisphere c. Eastern Hemisphere b. Southern Hemisphere d. Western Hemisphere
-5 < 2 how can i determine if it’s a true or false inequality
How to put 9(4x-3y-2/3) in distributive property
What is a scientific theory? A law that is always true a hypothesis about nature and educated guess based on observations an explanation on how the natural worl
Which of the following are powers that the u.s. government holds because these powers have generally been held by national governments? a)enumerated powers b)im
The dimensions of a rectangular prism can be expressed as width w,length w+4, and height 5-w.What is the approximate width (w) that will maximize the volume of
you have advertised your bicycle for sale.Write a letter to the inquirer to give him full details about the bicycle.