bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Chapter 7 probability test
Translate the following: One half of a number (use x) is equal to 8 less than the same number.
Emily has a road map with a key that shows an inch on the map equals 6 miles of actual distance. She will drive on two roads to get to the beach. One road is 5
Most enslaved people ended up in southern colonies to work on large a Farms b. Factories C. Ship
A tropical rainforest includes trees, animals, insects, plants, rain, rivers, rocks, soil, and warm, moist air. Which spheres of Earth are represented in a trop
In ancient Mesopotamia a city-state is a city A. within a state B. with a national government C. that's very small D. not in a state
Turtle1225.mcnetwork.me its mincarft
how does older age affect how a child is developed
Why do people say i decay all the time, when they don’t know something?
What muscles are adjacent to the biceps