prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

how do u find the area of a triangle
Is the E-CIG industry more "safe" than the actual tobacco companies? Why? If someone offered you E-CIGS than cigarettes would you say yes or no? Why?Full Paragr
How many flags are in this wolld ;)
Hello, I need help please for mission 3 thank you very much.
The statement, "right angles measure 90 degrees," is an example of: A postulate A definition A theorem A conjecture
A particle travels in a circle of radius 82 cm and with a centripetal acceleration of 4.7 m/s2. How long does the particle take to complete one revolution?
Is the E-CIG industry more "safe" than the actual tobacco companies? Why? If someone offered you E-CIGS than cigarettes would you say yes or no? Why?Full Paragr
List all the commonwealth games mascots from 1982-2014
How many hours are 180 minutes
What number is equivalent to 13/2