alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

which character is described in these lines "but on earliest occasion he quickly late hold of a soldier asleep" Higelac Beowulf Grendel Hrothgar
y is a number such that 6y = 12
why don't the suitors want the beggar to try the bow?
What is a line graph?
Charles martel became a christian hero when he stopped the muslim invasion at the battle of tours. a. true b. false
Bolívar had hoped for a unified state in latin america, but
why was this source published in 1932
corinne has a job selling magazines .she earns $7.50 per hour plus 20% of the total amount of her sales . she also gets an allowance of $40 per week for gas. sh
diana taurasi is a professional soccer player. true or false
find the coordinates of the midpoint of the segment whose endpoints are h(6,4) and k(2,8)