britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Start at 4. Create a pattern that multiplies each number by 5. Stop when you have five numbers.
write the ratio in simplest form 50:35
the regular price of an ipod is $269.99 at walmart. they offer no discount, but charge 5.5% sales tax. what is the final cost of the ipod?
Mark each statement if it is true. A. Lake Victoria, located in the Sahara, is Africa’s smallest lake. B. Mount Kilimanjaro is the highest peak in Africa. C.
What is an example of sliding friction
how to solve this equation involving radicals. 8x(x – 6)1/2 + 4(x – 6)3/2 = 0
Education was important to former slaves because...
What is a strategy a reader can use to understand better what he has read?
In plants, the purpose of auxins is to A. bring about apical dominance. B. produce phytochrome. C. regulate abscission. D. cause plant dormancy. I'm leaning to
How well did President Roosevelt address conflicting evidence and viewpoints? when he was giving his speech