LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

how to find the volume of a rectangular prism
high blood pressure causes
Is the product of two perfect squares always a perfect square
how to type in color on clash royale
what is the mass limit of a white dwarf?
what does exposition mean
if one base of a trapizoid is 7.2 inches and the other base is 6.4 and the hieght is 3.6 what is it all around
The first aspect of the argument you must evaluate is the truth of the reasons that are being used to support a conclusion. (Points : 5) True Fa
Which of these modern legal concepts has roots in the Roman legal system?
what is the length of the actual wing of 2cm = 192 cm