mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

who were the people who wanted to get rid of Catholic influence with the anglican Church
how do you write out 92 and 9/10 times 3/4
The Middle Kingdom of Assyria was located in an. Area known as
what item was left out of the repeal of the Townshend acts
Which one is greater 5% or 0.06?
you earn 50,000 per year and the federal tax rate is 10 percent your net income is
who introduced coffee to the french monarchy and society?
which is equivalent to 3.25%?
what does a vassal receive from his lord in exchange for his service and loyalty?
Help me out guys A factory has fixed costs of $1,275 per month. The cost of producing each unit of its product is $2.50. Each unit sells for $10. The equations