s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

877.71 rounded to the nearest tenth
how can bloggers bring readers closer to events and ideas they want to convey ? A. through texts, commercials, and emails B. By using audio, video, text and im
In which Number does The digit 5 have greater valué 0.05 or 0.005 how many times greater and how do you know?
where is it assumed that the proto-indo-european language originated?
Evaluate exactly the value of the integral from -1 to 0 (2x^4+8x)^3 (4x^3+4),dx. Include the use of substitution and the antiderivative.
The flow of air caused by ____ and the Coriolis effect creates distinct wind patterns on Earth's surface. a. differences in heating c. magnetic fields b. the oz
Which of these is caused by a chemical change? A) The honey in a jar crystallizes and will no longer pour. B) The skin of a banana turns from green to yellow a
can you tell me what are ratio
a student performed an analysis of a sample for it's calcium content and got the following results: 14.92%, 14.91%, 14.88%, 14.91%. The actual amount of calcium
If there are 30 dozen eggs to a case and I have 9370 eggs, about how many cases would I have?