aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

how is the wife in "a journey" like brown in "young goodman brown" ?
please help me with this geometry problem
Love, which can't be observed or measured directly, is an example of a psychological construct. please select the best answer from the choices provided t f
The moon's surface gravity is one-sixth that of the earth. Calculate the weight on the moon of an object that has a mass of 24 kg.
how is the wife in "a journey" like brown in "young goodman brown" ?
Read the following excerpt from The Philosophy of Manufactures written by Andrew Ure in 1835. Which of the following describes an aspect of historical context t
Which makes the body immune to many infections? antibodies antigens isolation standard precautions?
the length of the diagonal of a square prism with a base edge length of 12 in. and a height of 1 in.
really confused with this one, please help
When siobhan witnesses a car accident she senses both the sight of it and the loud sound of it. these combine to create her perception and this is an example of