Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

What are the 2 most abundant elements found in the Earth's crust? A. Iron and nickel B. Carbon and silicon C. Oxygen and silicon D. Carbon and hydrogen
whats the volume the triangular prism?​
how were schools affected by the threat of communism?
Simplify the square root. Please explain
Write an article on the topic" Energy crisis and it's solution in Nepal"​
42 deliveries in 3 hours = deliveries per hour
Pls I need help!!!Question 6 (Essay Worn 6 points) (06.03) 9(5x + 1) = 37 From the expression above, pronde an example of each of the following: sum, term, pro
Maria sold t-shirts at a festival. She made 6$ for each t-shirt she sold. Her expenses were 30$. If she made a profit of 84, how many t-shirts did she sell?
what is known as Ip address​
Read the following excerpt from Act I, Scene 1 of Lorraine Hansberry's A Raisin in the Sun: RUTH (With a frown) Bobo? WALTER Yeah. You see, this little liquor