xbrito2027 xbrito2027
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

The store ratio is 4 apples : 3 oranges. If the store has
21 oranges, how many apples does it have?

Respuesta :

Becca112905
Becca112905 Becca112905
  • 03-11-2021

Answer:

28

Step-by-step explanation:

21 divided by 3 is 7, take that 7 and multiply it by the 4. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

how many ounces in a pound
The famous lincoln-douglas debates took place during the campaign for:
List two ways the constitution safeguards the people liberty
Mr. Lockwood, your new tenant, sir. I do myself the honour of calling as soon as possible after my arrival, to express the hope that I have not inconvenienced
Polyphemus creatures who eat plants that make them lethargic 2. Lotus-eaters sea monster with six dog heads 3. Cicones companion of Odysseus who dies at Ci
What is impossible to do with a hypothesis?
Which of the following Professions relies most on rhetoric and persuasion
A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. There are 10 crayons in each pack. What is the unit price of the crayons? $0.40
Gabriella has 4 times as many erasers as Leona. Leona has 8 erasers. Does Gabriella have? How did you find it out
What are the two major functions of the cell membrane?