We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Explain why lithium is a strong reducing agent, whereas fluorine is a strong oxidizing agent.
write an equation in slope-intercept form for a line with slope -3and y intercept -1
Is fire a form of plasma
How do I solve this?
2.   What name was given to the side of World War I that the United States eventually joined?        A. The Central Powers   B. The Patriots   C. The Axis   D.
whats the capital of germany united?
PLEASE HELP ME ANSWER THIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 75 points!!!!!!!!!11
Security fence encloses a rectangular area on one side of a park in a city. three sides of fencing are​ used, since the fourth side of the area is formed by a b
The product of the page numbers on two facing pages of a book is 272. find the page numbers.
PLEASE ANSWER ASAP WILL MARK BRAINLIEST solve for x write both solutions. 6x^2-7x-3=0