madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

What is meant when it is stated that WATER can ""Ionize"" to a certain extent? What are the products that are formed when water ionizes? What is the pH of pure
plot the points -4.5-2.5 on the number line then use the number line to find the distance between the two points show all work number line = <-6 -5
PLZZZ can someone help out with this
Question 1 options: A bachelor’s degree in psychology can be viewed as either a liberal arts degree, where you develop a set of core skills and general knowledg
Name a major argument the author makes to support that point of view
hispanic consumers account for what percent of total canned food sales
During the accounting period, Cash was debited for $4,000, $3,000, and $1,000. Cash was also credited for $3,000, $500, and $100. The beginning balance of Cash
How do an unknown male and female greet each other in a business meeting? A. Wave or high five B. Handshake C. Kiss on the cheek D. Hug and a kiss
A solution used to chlorinate a home swimming pool contains 7% chlorine by mass. An ideal chlorine level for the pool is one part per million (1 ppm). (Think of
how are machine-made products so important to industrialization