aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

A shared characteristic that all civilizations have is that people _
PLEASE HELP ME Who smuggled textile secrets from British factories into America? Eli Whitney Samuel Slater Francis Cabot Lowell Henry Ford
Cowboys borrowed their dress, skill sets, and tools from which of the following cultures?
What was the mission of al-Qaeda?
Why was the Reapportionment Act of 1929 passed?
Does the First Amendment Affect Our Lives Today
Who changed the numerical strength of the Supreme Court? Herbert Hoover Abraham Lincoln Thomas Jefferson FD Roosevelt
The 18th amendment and the volstead act were victories for which long enduring cause
By the 1690s, most New England colonies became more like the Rhode Island founders regarding their treatment of
Polygenic traits are determined by multiple received from each parent.