marilynirving19
marilynirving19 marilynirving19
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of a certain kind of fruit cost 96 cents, how much does 1 pound cost? OTT"​

Respuesta :

kiannotti911
kiannotti911 kiannotti911
  • 04-02-2022
The answer would be 16 because 96 divided by 6 =16
Answer Link

Otras preguntas

Why is metaphor used in this poem? Night clouds
I need help ASAP You are choosing between two plans at a discount warehouse. Plan A offers an annual membership fee of $80 and you pay 80% of the manufacturer's
If h(r) = r – 6, what is the value of h(–9)?
Which relations represent a function? A. (16, 14) (14, −12 ) (9, 11) (10, 14) B. (10, 8) (7, 9 ) (9, 13) (8, 5) C. (18, 24) (16, 10 ) (5, 13) (18, 14) D. (14, 1
Which sentence contains the past participle of the verb move? (1 point) Megan is moving to Iowa. Megan will move to Iowa. Megan has moved to Iowa. Megan was mov
Sickly, but somehow the chrysanthemum is budding. –Bashō What motifs appear in this haiku? Check all that apply. nature night change renewal friendship
Test 21,753 for divisibility by 2, 3, 5, 9, and 10. A. 2, 3, and 9 B. 3 and 9 C. 2 and 9 D. 3
I’m writing a poem for US History, and it’s about things I take for granted that slaves could never have . How should I start it?
What is the cube root of a27
17: What angle is the Earth tilted on its axis?