joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

what was marshall’s nickname for lily on ""how i met your mother""?
Which of the following correctly demonstrates a verb tense shift? She thinks the pet shop has colorful parrots. She thinks the pet shop have colorful parrots.
What is the solution set of {x | x < -3} ∩ {x | x > 5}? the empty set all numbers except -3 and 5 all real numbers the numbers between -3 and 5
Matteo is writing an essay with the claim that playing a team sport is beneficial for students. Which kind of evidence could he use to support this claim? A a s
Rt answer only plz will give brainliests
THE GIVER QUESTIONS (CHAPTER 9)
H e l p m e h p l e s
If 15 units represent 90 kilograms what is the value of 6 units
Please help show work!!!!!!!!!! 20 POINTS WILL MARK BRAINLIEST A scuba diver wants to dive more than 2 1/2 times his previous deepest dive. That means he has t
Discuss the development of biotechnology in the Philippines when compared to other developing countries.