schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

x+2=3x+8geometrysolve for x
Please show me How to do this number
Which year is most recent, 3000 bce or ce 1500?
If P(x) = 2x 4 - x 2 + 3x - 1, use synthetic division to find P (2). 17 21 33
What is the inverse of the function f(x) = 2x + 1? h(x) = 1/2 x – 1/2 h(x) = 1/2 x + 1/2 h(x) = 1/2 x – 2 h(x) = 1/2 x + 2 What is the exact answer?
Evaluate the function f(p) = p2 + 3p + 1 for p = -2.
The study of the distribution of organisms throughout the world is called
Which sentence correctly uses the colon? A.) Oliver was a master marksman by the age of eighteen: being professionally trained. B.) Victoria wanted to pursue:
What is the simplified form of x + 6/3 - x + 2/3
how does light travel?A. light only travels in a vacuum and travels faster when the sound is movingB. light on only travels in a medium and light travels faster