harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

find the value of x and yz if y is between x and z xy=12, yz=2x, and xz=28
What is (d plus 3) plus 8 simplified?
Container a and b hold 11,875 liters of water altogether. Container b holds 2,391 liters more than container a holds. How much water does container a hold?
what is one fifth of 25
18−5z+6z>3+6 Solve the inequality.
At the same time a 32-foot water tower casts a 14-foot shadow , a nearby light posts a casts a 7-foot shadow. How tall is the light post? a. 7 ft b. 12 ft c.
a warehouse that has three shelves that can hold 8 12 or 16 skateboards. each shell has sections holding the same number of skateboards. what is the greatest
What role did noble women play in the reformation?
7*h =14/33 what is h
what is 65.85 rounded to the nearest tenth