agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Denny alleges that Peggy has violated the terms of an agreement to not disclose the existence of their romantic relationship. In response, Peggy argues that the
PLEASE HELP HURRY For each of the following, identify the best tool for the conversation: e-mail, phone, or in person. Your boss asked to see a draft of your ne
When solving inequalities, how do you know when to change the inequality symbol?
Randy has 24 stuff animals. 1/3 are brown. How many of the stuff animals are not brown?
A baseball player hits a pitched ball when it is 4 ft above the ground. The initial upward velocity is 80 ft/s. How long will it take for the ball to hit the gr
This is a picture of a plant cell. Which organelles listed here would you ONLY find in a plant cell (not an animal cell)? Select all that apply. Choose all t
Which type of function is shown in the table below?
Please help :) Thank you!
Line segment SU is dilated to create S'U' using point Q as the center of dilation. The scale factor of the dilation is:
can someone help with the vocabulary of the relative age of rocks