39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

How many cubic inches of material do you need to make a solid rubber ball with a diameter of 3 in.? Round your answer to two decimal places.
PLEASE HELP!! I'm confused because I know that the conjugated form for "yo" is digo, but I think it might be decir also because its translated as I have to tell
I need help with #2 plz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
how are women portrayed in how do I love thee and she walks in beauty
which side did China and the Soviet Union support during the Korean War?
What innovation had the BIGGEST impact to business and the service industries in the 1990s?
A corn farm, a coal mine, and a fishing company are all part of the _________ industry.
What factors contributed to the weakening and decline of Medieval Europe?
How are waste products in the blood removed from the body?
What does Human Rights mean ?