skyekwilliams123 skyekwilliams123
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

hi i need help can somebody answer this question and give an explanation

hi i need help can somebody answer this question and give an explanation class=

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

0.30

Step-by-step explanation:

Each marker costs 30 cents each (0.30$)

you have to divide the amount of money (6) by the amount of markers (20)

6 ÷ 20= 0.30

Answer Link

Otras preguntas

If five slices of pizza cost $5.50, how much do two slices cost? Ten slices? Half a slice ?
The processes of urbanization, specialization, and trade in medieval Europe led to a decrease in economic opportunities for the lower class the growth of the mi
Which two words below are using the hyphen correctly? A. Ex-husband B. Pre-school C. Self-evident D. Re-tell
Zeno is walking in a straight line. With each step, he covers half the remaining distance between him and the end of his path, which is a total of 8 feet. After
Which countries occupied North America in 1783 ?
Which of the following best expresses the Conquistador attitude towards Native Americans? Select one: a. An interesting people from whom much could be learned b
What shape is a parallelogram
Which country has the highest population in Africa? Niger Cape Verde Ghana Nigeria
If the flour to sugar ratio is 5 cups flour to 1 cup sugar, then how much sugar is needed if only 2 cups of flour are used? (Give the answer as a fraction)
who is the first president of the united state