samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

What mass of solid that has a molar mass 89.0 g/mol should be added to 100.0 g of benzene to raise the boiling point of benzene by 2.42°C? (The boiling point el
Solve the inequality. Graph the solution. 2>8−4/3h
if the measure of uv is 84 what is the measure of YUV
Solve the equation: 2 * x-3 = 25, x =? (digit answer):
the kind of wave that has compressions and rarefactions is a/an ___ wave
What is the estimate of 405?
from 1927 to 1931, what was the popular ford mode(1) model t(2)model a(3)model b
Solve the equation for all values of x: (x+1)^2=-49
Examine this illustration title the sky is now her limit it was created in 1920 the year in which women in the United States achieved the right to vote
Why is dairy farming Switzerland's most important form of agriculture? The Swiss population consum e large amounts of processed dairy products like chocolate an