MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is half of 1/3? The options are: 2/3, 2 1/2, 4/9, and 2 and 2 halves
it is estimated that each party guest will eat 3/10 pounds of chocolate. How many guests can be served with 9 pounds of chocolate?
How can you use coordinates in geography?
what is the catalyst for photosynthesis?
urgentHow does the poet use--Alliteration--Assonance--RhymeTo help set the mood or create imagery in the poem Cloony The Clown by Shel Silverstein?
What is the Indian Removal Act and how does it fit with the American ideals of freedom, equality, and democracy?
Swimming Pool On a certain hot summer's day. 203 people used the public swimming pool. The daily prices are $1.75 for children and $2.25 for adults. The receipt
Hitler encouraged small, more biologically pure families.
421 divided by 18 as a mixed number
how can heat be transferred from one object to another​