a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

2 N2H4(g)+ N2O4(g) à3 N2(g) + 4 H2O(g) When 8.0 g of N2H4(32 g mol-1) and 18.4 g of N2O4(92 g mol-1) are mixed together and react according to the equation abov
A technician has connected a laptop to a television via HDMI cable. The entire display cannot be seen on the television. Which of the following settings should
Help! Urgent request
What effect did the Industrial Revolution have on art at the time?
The side of a cube is 2x. What is the volume?
F(x)=7x+2 H(x)=2x/7 f(x)•h(x)
Were JP Morgan, Carnegie, and Rockefeller captains of industry or robber barons?
​Milton, Inc. had the following transactions in​ 2019, its first year of​ operations: bullet Issued 14 comma 000 shares of common stock. Stock has par value of
When you go to a movie theater that uses film projection, you might see the fast movement of a superhero flying through the air. What you are really seeing is a
Miguel stated that any monomial can be a cube root. Sylvia disagreed and said that a monomial cube root must have exponents divisible by 3. Who is correct, and