Maani Maani
  • 03-02-2015
  • Mathematics
contestada

15-4t=3 how do i solve this in words

Respuesta :

tpresson tpresson
  • 03-02-2015
-4t = -15 + 3

Divide both sides by -4.

T= -15/4 -1
Answer Link

Otras preguntas

What number has the same value as 107 tens?
What is the unit rate of four pounds of apples that cost $1.96
Michaela purchases a box of cereal for $3.95, chicken for $5.99, orange juice for 2.10$, and a loaf of bread for $1.05. She has $15 with her. Which esimate is m
which word requires a spelling change before adding the sufix -er a fast b merry c smart d buy
i am a product. one of my fiactors is 7. the sum of my factors equals 11. what number am i?
5 arguments for and against the death penalty
what is the electron configuration for the barium ion (Ba2+)?
how were the beginnings of the Almoravid and Almohad empires similar?
A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth.
The question and answer is in the attachments