SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

What would a temperature of 25 degrees Fahrenheit be in Celsius?
What does Delegate mean?
Identify the four terms of the treaty of Guadalupe Hidalgo
PLEASE HELPP BRAINLIST!
Kiasha Johnson, 4 years old, is being seen today for suspected otitis media. The physician decides to delay prescribing antibiotics to see how the child does in
The fan ABOVE THE COFFEE TABLE has unusual blades. * Is this a Prepositional Phrase Verb Phrase Predicate Adjective Adjective Indirect Object Di
Can I Plz Have help?!?!?!?(Q1) What is the correct value for coefficient (A)?A. 1B. 2C. 3D. 4(Q2) What is the correct value for coefficient (B)?A. 1B. 2C. 3D. 4
Sam paid 75 for 15hamburgers what is the unit price of one hamburger
Please answer this correctly
Which statement contains a subject and a verb in agreement? I dances You dances Children dance. You does dance.