EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

A graphic designer is planning the layout for a magazine advertisement of three pictures, shown below. The ratio of the sum of the widths of the three pictures
You are reducing a map of dimensions 2 ft by 3 ft to fit on a piece of paper 8 in. by 10 in. what are the dimensions of the largest possible map that can fit on
The fact that journalists referred to the obama administration's health care initiative as "reform" instead of as "health care rationing" is an example of the m
What drew hundreds of thousands of people westward in the late 1800's?
David invested $1000.00. What would that money grow to in 18 months with an interest rate of 6%?
How would you do this?
In the united states what is the goal of public health
V = THE PICTURE WILL BE INSERTED
A basketball player makes 40% of his shots from the free throw line. suppose that each of his shots can be considered independent and that he throws 3 shots. le
Jeremy can row 3/8 of a mile in 1/4 of an hour. What is the unit rate that describes the miles per hour ?