TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 62+ )
Otras preguntas
Ellen is making small bags of confetti from a large bag of confetti that weighs 4.75 lb. If he puts the same amount of confetti in each of 5 bags how much would
In the Travlos (1999) study, more practice led to poorer retention and transfer test performance than less practice. A possible explanation for this result is t
How do other countries view South Africa now, compared with how they viewed it in the past?
The process by which people acquire political beliefs and attitudes is called
The annual health care costs for two new companies that opened in the year 2000 are shown on the graphs below. Compare the average yearly increases in health ca
(2.6x10^2)(3.4x10^-5) solve
Suppose a mutation causes a white fur phenotype to emerge in the population. what might happen to the mouse population after 40 generations
SOMEONE PLEASE HELP, ILL GIVE WHATEVER YOU WANT!!!The coordinate plane below represents a community. Points A through F are houses in the community. graph of c
The legs of a right triangle are 12 centimetres and 8 centimeters. What is the length of the hypotenuse?
What were president polk's reasons for going to war with mexico? ?