HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

3rd grade math explain how you know if a number can be divided by 10 evenly
Write an expression for the following statement(s), and then list each operation present (make sure you define any variables used). A record company earns 25% o
In group 13, the only metalloid, boron, is at the very top of the group. Explain why the rest of the group has mettalic behavior but boron doesnt
Why do we study art? What benefits can we gain from studying art?
what is the relationship between space peace and war
6+8x-9=11x+14-3x is always true sometimes true or never true?
it takes earth about 365 days to orbit the sun.it takes uranus about 85 times as long write a numerical expression to describe the number of days it takes Uranu
The most important fundamental dimension in economic analysis is
What estate eventually lead an uprising to start the first french revolution?
Why do we study art? What benefits can we gain from studying art?