barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

Write the quadratic function in vertex form: f(x) = 8x + 2x - 5
To bring charges of serious wrongdoing against a public official. * 1 point Freedmen Reconstruction Impeach Freedmen's Bureau
What is thought to be the first sense that humans develop?.
A food worker needs to thaw and cook a package of frozen bacon how should the food worker safely thaw the bacon
Consider this figure. 11 1/2 in 10 in 20 in​
Czerski says the best reason that she can think of for studying physics has to do with how each of us has three life-support systems – what is meant by this? Ex
Money you pay up front to reduce the amount you will owe is called a A. fixed loan B. late payment C. down payment D. short-term loan
Through which of the following would sound travel fastest? A) Outer space B) The atmosphere C) Ocean water D) A railroad track
Which symbol should you use for entering a formula in a cell?A. +B. =C. $D. ÷E. # ​
In an isosceles triangle the length of the base is 10 cm