Atopa1 Atopa1
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 litre of milk is 2 2/5 find the cost of 5 litres

Respuesta :

mathkitty
mathkitty mathkitty
  • 03-05-2017
2.40 times 5 is 12. The cost is twelve dollars.
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 03-05-2017
5L($2 2/5/L)  convert mixed number to improper fraction a b/c=(ac+b)/c

5L($12/5L)=$12.00
Answer Link

Otras preguntas

HURRY!!! Snacking on fruits and vegetables and drinking water throughout the day will help you avoid over eating and consuming empty calories.
the Great Awakening encouraged​
The McCulloch v. Maryland Supreme Court case firmly established that
Which of the following is a true statement? OA) A number is divisible by nine if the number is divisible by both two and three. OB) A number is divisible by thr
Which of the following is likely be considered individual evidence? 1. A torn page from a notebook 2. A piece of glass from a broken bottle 3. A size 9 shoe 4.
good morning y'all :D Could someone sequence this for me? (write the order of events from beginning to middle, to end.) (if you specialize in ELA this is for yo
What is 4 plus 4?12234
The North Atlantic Treaty Organization combined the military strength of the United States, Latin America, and Western Europe. the United States, Eastern Europe
If a school was used as an analogy for the organization of the human body, which would best explain the tissue level?*
please help thank u!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)