kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

this is the article answer Karen Contreras Karen is a 19-year-old soccer player from Nicaragua. She was born in a very small town near the capital city of Mana
Which excerpt from Common Sense contains an example of hyperbole?
mathematics integers​
What is are fallacies
How did Americans reshape ideas of freedom and equality after WWII?
all the cells in a multicellular organism are the same. True or False
Solve the following equations: a) 4b = 20
Which sentence best develops the author’s claim about the materials used to make shoes? excerpt from “Shoes: Feet First!” from A History of Travel in 50 Vehic
Based on the New Jersey Plan, what would representation in Congress be based on?
How should I persuade someone to buy my donuts, like what should I say to convince them to buy one or two