shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

what did Germans look for after World War I?
how did the boston tea party and the intolerable acts help to unite patriots in their fight against the british
given that a+2b:2a-b=5:1 determine the ratio of a:b
Which of the following describes how to graph the line whose equation is y = 2/3x - 1? Plot the point (0, -1), move up 3 and right 2, plot the point, and draw
This morning my bank account statement read negative $12.50. I went to the store and spent $12.50. What will my account say at the end of the day?
If Lily can type 3/4 pages per minute. how many minutes does it take to type 1 page
The success of the Spaniards in conquering Cuba contributed to which of the following? A) The conquest of the Dominican Republic by Christopher Columbus B) Th
How was Korea affected by the Japanese surrender in world war 11?
Why did movable print work in Europe, but not in China, where it was invented
Find the coefficient of x in the expansion of (5x+8)^3