ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

find the slop of the line passing through the point (-9,-3) and (7, -7)
simplify 5^-4/5^4 help me please
Explain the spatial distribution of megacities around the world.
in this format, please state why you think Daniel Ellsberg was justified or unjustified in releasing the Pentagon Papers? Thesis: Evidence 1: Evidence 2: Evide
Solid potassium fluorine gas → solid potassium fluoride balanced
what accounts does lillie t. lane have open at this time?
Noah went shopping for a new camera. The listed price of the camera was $39, but the price with tax came to $40.56. Find the percent sales tax.
(19−7)^( (2) ) −8*3+4*3−5
What is the molar solubility of aucl3 (ksp = 3. 2 x 10-23) in a 0. 013 m solution of magnesium chloride (a soluble salt)?
1 reason we used ferrocene in this experiment is because it reacts much faster than benzene